Bütün Ehl-i Sünnet tarikat Pirlerine ve mensuplarına saygı ve sevgisi olan, Kur'ân ve Sünnet'e sımsıkı bağlanmaya azmetmiş, elest bezminde verdiğimiz sözü unutmayan Müslümanlarız Şeyh Muhammed Baki Billah (1563-1603) - Menzil Nakşibendi Tarikatı - Tasavvuf sohbetleri Şeyh Muhammed Baki Billah hayatı

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

İstatistikler
Toplam: 3699182
Aktif: 3
Bugün: 128
Dün: 984
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Naksibendi.com.tr

Şeyh Muhammed Baki Billah (1563-1603)

Şeyh Muhammed Baki Billah (KS) (1563 – 1603)    

Muhammed Baki billah hazretleri, insanları Hakka davet eden, doğru yolu göstererek saadete kavuşturan ve kendilerine silsile-i aliyye denilen büyük alim ve velilerin yirmi ikincisidir. imam-ı Rabbani hazretlerinin hocasıdır. 1563‘de Kabil’de doğdu. Kabil’den Semerkand’a gidip, zamanın en büyük alimlerinden olan Mevlana Sadık-ı Hulvani’den gerekli ilimleri öğrendi. Yüksek yaratılışı ve kabiliyeti ile kısa zamanda, talebeler arasında en yüksek seviyeye ulaştı. Sonra tasavvufa yönelip, bu yolun büyük alimlerinden batıni ilimleri öğrenerek yüksek dereceye ulaştı. Hacegi imkenegi hazretlerinin sohbetleri, Bahaddin Buhari ve halifelerinin ruhaniyetlerinin yardımı ile, bu büyükler silsilesine dahil oldu. Orta boylu, pembe rekli, az sakallıydı. Sakalının bazı yerleri beyaz, çoğu siyahtı. Her zaman uzlet ve riyazatı ihtiyar ederdi. az yer, az uyur, az konuşurdu.

Her gece iki defa Kur’an-ı Kerim’i hatmederdi. Sonra tehccüd kılar, tulû-u fecre kadar yirmi bir Yasin-i Şerif okurlardı. Güneş doğunca: “Ya Rab! Geceler niçin bu böyle süratli geçiyor?..” diye sızlanırdı. Zamanın ekabir-i ulemasındandır. Zahir ve batın ilimlerinde kemalat sahibiyidi. Cezbe ve aşk-ı ilahisi galipti. Şah-ı Nakşibend KS’nin rûhaniyetinden istifade ederdi.  

Muhammed Baki-billah hazretleri hocasının emriyle Hindistan’a gidip, bir sene Lahor’da kaldı. Oradaki alimler onun sohbetine gelip, istifade ettiler. Sonra Delhi’ye gidip, vefatına kadar orada kalarak, insanlara doğru yolu anlattı. iki-üç sene gibi kısa bir müddette, pekçok alim ve veli yetiştirdi. Onun yetiştirdiği büyüklerin başında, kendisinden sonra halifesi olan, ikinci bin yılın müceddidi, islam alimlerinin gözbebeği imam-ı Rabbani gelir. imam-ı Rabbani hazretleri yetişip kemale gelince, Muhammed Baki-billah hazretleri bütün talebelerinin yetiştirilmesini ona bıraktı.  Emr-i maruf ve nehy-i münker yaparken, şiddet ve sertlik göstermezdi.

Bir kimse dine uygun olmayan bir iş yapsa veya söz söylese, yumuşaklıkla, kinaye ve ima ile sakındırır, kalb kırmak istemezdi. Emr-i maruf yaparken, kendini diğer insanlardan ayırmamak ve üstün görmemek için çok gayret sarf ederdi. sohbetlerinde hiç bir müslüman kötülenmezdi. Eğer birinin kalbinden bir müslüman hakkında kötü bir düşünce geçse, derhal hakkında kötü düşünülen kimseyi övücü sözler söyleyerek konuşmaya başlardı.  Han-ı Hanan ismiyle meşhur padişah abdürrahim Han onu sevenlerden biri idi. Baki-billah hazretlerinin hacca gideceğini duyunca, yol parası olarak bol miktarda para gönderdi. “Bu hediyemi, lutfederek kabul buyurun efendim” dedi. O ise, “Müslümanların paralarını harcayarak hacca gitmemiz uygun olmaz” diyerek kabul etmedi ve hacca da gitmedi.  

Yemek pişirenin abdestli olmasını, yemek pişirirken dünya kelamı söylenmemesini tembih ederdi. “Salih olmayanın yemekleri feyzin gelmesine engel olur” buyururdu. Evliyadan bir zat gelip,; “Halimde bir bağlanma, kalbimde bir sıkıntı hissediyorum, fakat kabahatimin ne olduğunu bilemiyorum.” dedi. Hace hazretleri, “Yemeğinde ihtiyatsızlık vaki olmuş” buyurdu. “Her gün aynı yemekleri yiyorum” dedi. Hace hazretleri, “iyi düşün” dedi. iyice düşününce, “Evet efendim şimdi hatırladım, yemek pişerken, helal olduğu şüpheli iki üç odun yakılmıştı” dedi.  Bir gün HaceHüsameddin’in haber vermesiyle, görevliler içki içen ve başka kötülükler yapan bir genci yakalayıp hapse attılar.

Hace hazretleri bunu duyunca, Hace Hüsameddine sitem etti. O da: “Çok kötü bir gençtir” deyince, üzüntülü bir şekilde, derin bir ah çekip buyurdu ki: “Sen kendini iyi gördüğünden o sana kötü görünüyor. Fakat biz kendimizi ondan farklı görmüyoruz. Nasıl olur da onu kötüleriz?”  Sonra o genci, hapisten çıkardılar. O genç, komşusu hace hazretlerinin yakın alakası karşısında son derece memnun olup, günahlarına tövbe ederek salihlerden oldu.    Hindistan – Delhi  Muhammed Baki Billah Hazretleri buyurdular ki:  “Kalbinde marifet-i ilahi isteği olmayanla sohbet etme, arkadaşlık yapma. ilmini: mevki, makam ve övünmek için vesile eden alimlerden, aslandan kaçar gibi kaçınız.”  “Cahil tarikatçılarla beraber bulunmaktan sakınınız.”  “Marifetin kısım ve mertebeleri çoktur. işin esası, dinimizin esası üzere olmaktır.”

  “Oruç tutmak, allah-u Teala’nın sıfatıyla sıfatlanmaktır. Zira allah-u Teala yemekten ve içmekten münezzehtir.”  “Bu yolun büyükleri son derece gayretli ve naziktirler. Onların yolu, hiç eksiksiz Resûlullah’ın yoludur.”  “Rıza sahiblerine, belalar musibet değildir. Onlar belaları beğenmemezlik etmezler. Çünkü, belaları veren yine allah-u Teala Hazretleridir.”  “Rasûlüllah’a tabi olmak, Ehl-i sünnet vel-cemaat itikadında bulunmak ve bu büyüklerin nisbetini (bağlılık ve muhabbetlerini) kalbinde soklamak, dünyanın her nimetinden iyidir.”  “Sadıklar ve hakikate erenler sözbirliği ile diyoruz ki: “Sırat-ı müstakim, yani şaşmayan doğru yol, Ehl-i sünnet vel-cemaatin yoludur.”  “Müslümanlık; yapmak, yaşamak, ahkam-ı ilahiyeyi yerine getirmek demektir.”  “Sözün özü şudur ki: Gönül dostla olmalı, beden de işte bulunmalıdır.”  “Sakın helal ve haramdan her bulduğunu korkusuzca yiyenlerden olma!”  “Haram ve şüpheli bir lokma yememek için, çok gayret ve dikkat etmelidir.”  “Ümid ipinin ucunu hiçbir zaman elden bırakmamalıdır.”

Hazırlama tarihi: 01 / 01 / 2021
Yazı Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şeyh Muhammed Seyfeddin (1639-1684)
Sonraki: Hz Mehdi Alametleri
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Naksibendi.com.tr

MENZİL ALTIN SiLSiLE
Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Site İçi Arama
Sepet
Sepetiniz boş.
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - İçerikler Rss - Gizlilik Politikası

19.09.2021 Tarihine Kadar Gavsi Sani K. S (menzil Şeyhi) Öglen Namazı ve ikindi Namazın dan Sonra Ziyaret Vermektedir.

 

Not:İlk defa gitmek isteyen ve tekrar tövbe tazelemek isteyenler google arama adresine kasri arifan külliyesi yazdık sonra yol tarifi ile gidebilir ziyaret tarihi ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir