Bütün Ehl-i Sünnet tarikat Pirlerine ve mensuplarına saygı ve sevgisi olan, Kur'ân ve Sünnet'e sımsıkı bağlanmaya azmetmiş, elest bezminde verdiğimiz sözü unutmayan Müslümanlarız Şeyh Derviş Muhammed (?-1562) - Menzil Nakşibendi Tarikatı - Tasavvuf sohbetleri Şeyh Derviş Muhammed hayatı

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

İstatistikler
Toplam: 3699192
Aktif: 8
Bugün: 149
Dün: 984
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Naksibendi.com.tr

Şeyh Derviş Muhammed (?-1562)

Şeyh Derviş Muhammed (KS) ( ? – 1562)    

Doğum târihi bilinmemekte olup, 1562 (H.970) senesinde vefât etmiştir. Orta boylu, güler yüzlü, buğday benizli, beyaz sakallıydı. Mükemmel bir tenâsüb-ü a’zâya sahipti. Zâhir ve bâtın ilimlerine vâkıftı. Sûrî ve mânevî cezbe, istiğrâk, zevk ve şevk ile mevsuftu. Sehâ ve atâ ile ma’rûf, kâmil ve mükemmil bir şeyhti. Müridleri terbiye ve irşadda hârik’ul-âde bir melekeye ve kuvve-i kudsiyeye sahipti.  Büyük âlim ve kâmil bir velî olan dayısı Kâdı Muhammed Zâhid Hazretleri’ne intisâbdan evvel, on beş sene kadar zühd riyâzetle, tecdîd ve tefridde bulunarak, aç ve uykusuz harabelerde zikir ve fikir ile meşgul olmuşlardır.  Bir gün ellerini açıp, âcizliğini ve çâresizliğini Allah-u Teàlâ’ya yalvararak arz etmişti. Âniden Hızır AS gelip; “Eğer sabır ve kanâat istiyorsan, Muhammed Zâhid’in hizmet ve sohbetine kavuşmakta acele et. O sana sabır ve kanâati öğretir.” buyurdu.

Hemen Muhammed Zâhid Hazretleri’nin yüksek huzûruna varıp, orada ilim tahsîl etti. Güzel terbiye görüp, kemâle erdi. Hocası ona, insanlara doğru yolu anlatmak, ebedî olan cehennem azâbından kurtaracak şeyleri bildirmek için hilâfet verdi.  Hocasının vefâtından sonra yerine geçip, Semerkand’da, doğru yoldan ayrılanlarla ve dîne sonradan sokulan bid’atlerle uğraştı. Bid’atleri yok etti. Çok velî yetiştirdi. İnsanları Allah-u Teàlâ’nın yoluna çağırmada çok gayret gösterdi.  

Talebelerinin terbiyesi husûsunda, insan üstü bir kuvvet ve gayrete sâhipti. 1562 (H.970) senesinde, ikinci binin yenileyicisi İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin dünyâya gelmesinden bir sene önce, Büster kasabasının Dasferar köyünde vefât etti. İnsanları irşâd için yetiştirdiği yüksek talebeleri pek çoktur. Bunların en büyüğü, oğlu Hâce Muhammed İmkenegî’dir.   Mâverâünnehrde Büster Nâhiyesi Dasferâr Köyünde defnedilmiştir.

Hazırlama tarihi: 01 / 01 / 2021
Yazı Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şeyh Muhammed Seyfeddin (1639-1684)
Sonraki: Hz Mehdi Alametleri
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Naksibendi.com.tr

MENZİL ALTIN SiLSiLE
Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Site İçi Arama
Sepet
Sepetiniz boş.
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - İçerikler Rss - Gizlilik Politikası

19.09.2021 Tarihine Kadar Gavsi Sani K. S (menzil Şeyhi) Öglen Namazı ve ikindi Namazın dan Sonra Ziyaret Vermektedir.

 

Not:İlk defa gitmek isteyen ve tekrar tövbe tazelemek isteyenler google arama adresine kasri arifan külliyesi yazdık sonra yol tarifi ile gidebilir ziyaret tarihi ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir