Bütün Ehl-i Sünnet tarikat Pirlerine ve mensuplarına saygı ve sevgisi olan, Kur'ân ve Sünnet'e sımsıkı bağlanmaya azmetmiş, elest bezminde verdiğimiz sözü unutmayan Müslümanlarız Şeyh Alaaddin Attar (?- 1400) - Menzil Nakşibendi Tarikatı - Tasavvuf sohbetleri Şeyh Alaaddin Attar kimdir, Şeyh Alaaddin Attar hayatı, Şeyh Alaaddin Attar kerametleri

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

İstatistikler
Toplam: 3632909
Aktif: 13
Bugün: 682
Dün: 932
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Naksibendi.com.tr

Şeyh Alaaddin Attar (?- 1400)

Şeyh alaaddin attar (KS) ( ? – 1400)    

Muhammed b. Muhammed el-Buhari. Harizm’den Buhara’ya göç eden bir tüccarın üç oğlundan en küçüğüdür. Babası vefat edince kendisine düşen mirası almayıp Buhara’daki medreselerden birinde zahidane bir hayat sürmeye başladı. Tesadüfen bu medreseye uğrayan Hace Bahaeddin Nakşibend Hazretleri durumunu beğenince onu manevi evlat edindi ve kızıyla evlendirdi. Bu evlilikten oğlu Hasan dünyaya geldi.  Bahaeddin Nakşibend Hazretleri, attar’a hemen zikir telkin etmeyip önce onu denemek ve nefis terbiyesinden geçirmek için odun toplamak ve Buhara çarşılarında yalın ayak elma satmakla görevlendirdi. attar şehrin itibarlı tüccarlarından olan iki kardeşinin hoşnutsuzluğuna rağmen bu vazifeleri severek yerine getirdi.

Bir müddet sonra Bahaeddin kendisine zikir telkin edip onu sürekli sohbetinde bulundurmaya başladı. Kısa sürede şeyhin en seçkin müridi oldu ve mübtedi’lerin terbiyesiyle görevlendirildi.  Bahaeddin Nakşibend Hazretleri 791’de (1389) vefat edince, daha önce halife tayin ettiği Muhammed Parsa da dahil olmak üzere bütün müridleri alaeddin attar’a biat ettiler. Buhara’da on yıl irşad faaliyetinde bulunduktan sonra 2 Receb 802 (28 Şubat 1400) tarihinde hastalandı. Yakında öleceğini söyleyerek müridlerine sünnete sımsıkı bağlı kalmalarını, Nakşibendi Tarikatı usullerine her zaman riayet etmelerini ve arkasından yas tutmamalarını vasiyet etti. On sekiz gün sonra da vefat etti.

Buhara yakınlarındaki Çaganiyan (veya Nevçaganiyan) köyünde toprağa verildi.  alaeddin attar Hazretleri vefat etmeden önce her biri belli bir bölgeden sorumlu on halife tayin etti. Nakşibendi tarikatı bu halifeler sayesinde Buhara’nın dışına yayıldı. Müridlerinden Seyyid Şerif Cürcani’nin, “Hace alaeddin attar’ın hizmetine girmeden allah-u Teala’yı tanıyamadım” dediği rivayet olunur. Nakşibendi tarikatının devamını sağlamak bakımından attar’ın en önemli halifeleri Cami ve Nevai’nin mürşidi Sa’deddin-i Kaşgarinin şeyhi Mevlana Nizameddin Hamuş ile Hace ubeydullah ahrar’ın mürşidi Ya’kub-ı Çerhi’dir.  alaeddin atar Hazretleri orta boylu, güler yüzlü, esmer renkliydi. Büyükçe sakalı vardı. Daima huzu’ ve huşu’ üzerinde bulunurdu. Babası zengin olmasına rağmen kendisi fakre meyyaldi. Feraset, dirayet ve hizmeti yüksekti. Gençliğinde kuru hasır üzerinde tahsil-i ilmi zahir eyledi.   

Özbekistan – Buhara – Cağanyan Kasabasındaki Mübarek Kabirleri.  alaaddin-i attar hazretleri anlatır:   “Hocam beni kabul edince, onu çok sevdim ve sohbetlerinden ayrılamıyacak hale geldim. Birgün bana, “Sen mi beni sevdin, ben mi seni sevdim?” buyurdu. “Bu aciz hizmetçiye iltifat ederseniz, o da sizi sever” dedim. “az bekle!” buyurdu. Bir müddet sonra, kalbimde ona karşı sevgiden eser kalmadı. O zaman, “Sevginin kimden olduğunu anladın mı” buyurdu.  Eğer maşuktan sevgi olmaz ise aşığa,  aşığın muhabbeti kavuşturmaz maşuğa.  Talebeliğe kabul edilince, canla başla hizmet etti. Talebelerin arasında parmakla gösterilenlerden oldu. Hocası onun derecesinin çok yüksek olduğunu bildiği için, birgün hanımına, “Kızımız büluğa erince haber ver” buyurdu. Kız büluğa girince, hocası, talebesi alaaddinin odasına gitti. Eski bir hasır üzerinde kitap okurken gördü. Başının altına koyduğu bir tuğlasından başka bir şeyi yoktu. Hocası, “Eğer kabul edersen, büluğa gelmiş bir kızım var. Seninle evlendireyim” buyurdu. alaaddin, “Büyük lütuf buyurdunuz. Fakat görüyorsunuz, hiçbir şeyim yok” dedi. Hocası, “Kızım sana takdir edilmiştir. Rızkınızın da, allahü tealanın göndereceği bildirilmektedir” buyurdu. Bir müddet sonra evlendiler.  Nehre atladı  Bahaaddin-i Buhari hazretleri, talebeleri ile kıra çıkmıştı. Yolda bir nehirden geçiyorlardı.

Nehir yeni yağan yağmurlarla taşıp kabarmış, ağaçları kökünden söküp götürüyordu. Hocaları “alaaddin atla!” buyurdu. O da, hemen nehrin içine atladı. Sularda kayboldu. Talebeler şaşkınlık içinde idi. ancak hocalarına bir şey soramadılar. Hocaları, kır gezisinden akşam üzeri geri dönerken, köprünün yanına gelince, “Bir eksiğimiz var mı?” diye sordu. Talebeler de, “Evet” dediler. Hocaları elini uzatarak; “alaaddin gel!” buyurdu. alaaddin nehirden çıktı. Elbiseleri bile ıslanmamıştı. Hocaları, “Bakın, nehir, kökleri sağlam olmayan bütün ağaçları söküp götürüyor. Fakat alaaddin’in kökü sağlam olduğundan onu götüremedi” buyurdu.  alaaddin-i attar hazretleri buyururdu ki: “Maksada ancak hocanın, rızası ile erebilir.

Talebeye, bütün işlerini hocasına bırakmak düşer. Hocasının yanında bir tercihi olmamalı. allah adamları ile sohbet aklı artırır, onları görmek için iki günü geçirmemelidir.”  Vefat edince, rüyada gördüler. “allahü tealanın bize verdiği nimetler çoktur. En küçüğü şu ki: Kabrimin 40 fersah (240 km) uzaklığına defnedilmiş olan müslümanların, şefaatim ile affolunacağı bildirildi.” dedi.

Hazırlama tarihi: 01 / 01 / 2021
Yazı Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şeyh Yakub Çerhi (?- 1447)
Sonraki: Hz Mehdi Alametleri
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Naksibendi.com.tr

MENZİL ALTIN SiLSiLE
Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Site İçi Arama
Sepet
Sepetiniz boş.
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - İçerikler Rss - Gizlilik Politikası