Bütün Ehl-i Sünnet tarikat Pirlerine ve mensuplarına saygı ve sevgisi olan, Kur'ân ve Sünnet'e sımsıkı bağlanmaya azmetmiş, elest bezminde verdiğimiz sözü unutmayan Müslümanlarız Ebu Bekir Sıddık (572-634) - Menzil Nakşibendi Tarikatı - Tasavvuf sohbetleri hazzeti ebubekir sıddık, Altın silsile, hayatı, sadıklığı, ebubekir kibrit kutusu

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

İstatistikler
Toplam: 3699196
Aktif: 7
Bugün: 156
Dün: 984
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Naksibendi.com.tr

Ebu Bekir Sıddık (572-634)

Ebu Bekir  Sıddik (Ra)

[572 – 634] Soyu Hz. Ebu Bekir, Benu Teym’lerin Kureyş kabilesindendir, Mekke’de doğmuştur. Babası Ebû Kuhafe, annesi Ümmü’l-Hayr Selma’dır.  Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Islam’i teblige baslamasindan sonra ilk iman eden hür erkeklerin; rasit halifelerin, asere-i mübesserenin ilki. Camiu’l Kur’an, es-Siddik, el-atik lakaplariyla bilinen büyük sahabi.  

Kur’an-i Kerim’de hicret sirasinda Rasûlullah’la beraber olmasindan dolayi, “…magarada bulunan iki kisiden biri…” (et-Tevbe, 9/40) seklinde ondan bahsedilmektedir. asil adi abdülkabe olup, Islam’dan sonra Rasûlullah (s.a.s.)’in ona abdullah adini verdigi kaydedilir. azaptan azad edilmis manasina “atik”; dürüst, sadik, emin ve iffetli oldugundan dolayi da “siddik” lakabiyla anilmistir. “Deve yavrusunun babasi” manasina gelen Ebû Bekir adiyla meshur olmustur. Teym ogullari kabilesinden olan Ebû Bekir’in nesebi Mürre b. Ka’b’da Rasûlullah’la birlesir. anasinin adi Ümmü’l-Hayr Selma, babasinin ki Ebû Kuhafe Osman’dir. Künyesi abdullah b. Osman b. amir b. amir… b. Murra …et-Teymi’dir. Bedir savasina kadar müsrik kalan oglu abdurrahman disinda bütün ailesi müslüman olmustur. Babasi Ebû Kuhafe, Ebû Bekir’in halifeligini ve ölümünü görmüstür. Hz. Ebû Bekir’in Rasûlullah (s.a.s.)’den bir veya üç yas küçük oldugu zikredilmistir. Islam’dan önce de saygin, dürüst, kisilikli, putlara tapmayan ve evinde put bulundurmayan “hanif” bir tacir olan Ebû Bekir, ölümüne kadar Hz. Peygamber’den hiç ayrilmamistir.

Bütün servetini, kazancini Islam için harcamis, kendisi sade bir sekilde yasamistir.  Hz. Ebû Bekir, Fil yilindan iki sene birkaç ay sonra 571′de Mekke’de dünyaya gelmis, güzel hasletlerle taninmis ve iffetiyle söhret bulmustur. içki içmek cahiliye döneminde çok yaygin bir adet oldugu halde o hiç içmemistir. O dönemde Mekke’nin ileri gelenlerinden olup araplarin nesep ve ahbar ilimlerinde meshur olmustur. Kumas ve elbise ticaretiyle mesgul olurdu; sermayesi kirk bin dirhemdi ki, bunun büyük bir kismini Islam için harcamistir. Rasûlullah’a iman eden Ebû Bekir (r.a.) Islam davetçiligine baslamis, Osman b. affan, Zübeyr b. avvam, abdurrahman b. avf, Sa’d b. Ebi Vakkas ve Talha b. Ubeydullah gibi Islam’in yücelmesinde büyük emekleri olan ilk müslümanlarin bir çogu Islam’i onun davetiyle kabul etmislerdir.  

Hz. Ebû Bekir hayati boyunca Rasûlullah’in yanindan ayrilmamis, çocuklugundan itibaren aralarinda büyük bir dostluk kurulmustur. Rasûlullah birçok hususlarda onun görüsünü tercih ederdi. Umûmi ve husûsi olan önemli islerde ashabiyla müsavere eden Peygamber (s.a.s.) bazi hususlarda özellikle Ebû Bekir’e danisirdi. (Ibn Haldun, Mukaddime, 206). araplar ona “Peygamber’in veziri” derlerdi.  Teymogullari kabilesi Mekke’de önemli bir yere sahipti. Ticaretle ugrasiyorlar, toplumsal temaslari ve genis kültürlülükleri ile taniniyorlardi. Hz. Ebû Bekir’in babasi Mekke esrafindandi.

Hz. Ebû Bekir, cahiliye döneminde de güzel ahlaki ile taninan, sevilen bir kisi idi. Mekke’de “esnak” diye bilinen kan diyeti ve kefalet ödenmesi islerinin yürütülmesiyle görevliydi. Muhammed (s.a.s.) ile büyük bir dostluklari vardi. Sik sik bulusur, allah’in birligi, Mekke müsriklerinin durumu ve ticaret gibi konularda müsavere ederlerdi. ikisi de cahiliye kültürüne karsiydilar, siir yazmaz ve siiri sevmezlerdi, daha ziyade tefekkür ederlerdi.

Hazırlama tarihi: 01 / 01 / 2021
Yazı Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şeyh Arif Rivegeri (?-1315)
Sonraki: Hz Mehdi Alametleri
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Naksibendi.com.tr

MENZİL ALTIN SiLSiLE
Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Site İçi Arama
Sepet
Sepetiniz boş.
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - İçerikler Rss - Gizlilik Politikası

19.09.2021 Tarihine Kadar Gavsi Sani K. S (menzil Şeyhi) Öglen Namazı ve ikindi Namazın dan Sonra Ziyaret Vermektedir.

 

Not:İlk defa gitmek isteyen ve tekrar tövbe tazelemek isteyenler google arama adresine kasri arifan külliyesi yazdık sonra yol tarifi ile gidebilir ziyaret tarihi ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir