Bütün Ehl-i Sünnet tarikat Pirlerine ve mensuplarına saygı ve sevgisi olan, Kur'ân ve Sünnet'e sımsıkı bağlanmaya azmetmiş, elest bezminde verdiğimiz sözü unutmayan Müslümanlarız Hızır Aleyhisselam - Menzil Nakşibendi Tarikatı - Tasavvuf sohbetleri Hızır, Hızır yaşıyormu, Hızır kimdir, Hızır a.s, Hızır idi yunus idi, Hızır peygamber, kuranda Hızır

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

İstatistikler
Toplam: 3699193
Aktif: 6
Bugün: 153
Dün: 984
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Naksibendi.com.tr

Hızır Aleyhisselam

Kur'an'da Kehf sûresinde (61-82 âyetler arası) Musa (a.s) ile ilgili kıssası nakledilen Hızır (a.s) konusu, ulemâ tarafından değişik şekillerde yorumlanmıştır. Kimileri onu bir peygamber, kimileri sâlih bir kul gibi görmüşlerdir. Kimileri onun yaşadığını; kimileri de öldüğünü öne sürmüşlerdir. Sufilerin Hızır konusunda kanâatları onun yaşadığı görüşünde yoğunlaşmaktadır. Nitekim ilk tasavvuf klâsiklerinden itibaren safilerin Hızır'la görüştüğünü gösteren rivayetler vardır. Ebû Tâlib Mekkî, Hızır (a.s)'ı Allah'ın askeri saymakta ve yeryüzünde bilinmeyen velîlerin reisi olarak görmektedir.(. Kutü'l-kulûb, I, 20)

    Hızır, Kur'an'da ilgili kıssada geçtiği gibi olayların içyüzünü kavrayan özelliği sebebiyle ilm-i bâtın için de remiz ve sembol sayılır. İbn Arabî(k.s)ye göre âlem-i misâlde müşahede edilebilen bir yapıya sahiptir. Onun sûret-i melekiyyesi, beşeriyyet sureti üzerine galiptir. Bu yüzden gözlerden gizlidir. Hayat-ı nûrâniyye ve rûhâniyye ile diridir. Eğer sûrî hayatı söz konusu olsa kendisinin Hz. Peygember'(s.a.v)den önce vefat etmiş olması gerekirdi.(. Ahmed Avni Konuk, Füsûsu'l-hikem Terceme ve Şerhi, l, 34, III, 130, IV, 28)

    Hızır (a.s.) yaşıyor mu? Görevi nedir?

    Hızır (a.s.), yukarıda da geçtiği gibi, sûrî vücûdu ile değil, ruhanî ve manevî kişiliği ile yaşamakta ve âlem-i misâlde müşahede edilebilmektedir. Hızır, bir bakıma kutup görevi yapmakta, darda kalanların imdadına koşmakta, Hakk'ın inâyetiyle hayırların fethi ve şerlerin def'ine ma'nen yardımcı olmaktadır.

Hazırlama tarihi: 26 / 01 / 2021
Yazı Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şeyh Arif Rivegeri (?-1315)
Sonraki: Hz Mehdi Alametleri
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Naksibendi.com.tr

MENZİL ALTIN SiLSiLE
Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Naksibendi.com.tr

Site İçi Arama
Sepet
Sepetiniz boş.
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - İçerikler Rss - Gizlilik Politikası

19.09.2021 Tarihine Kadar Gavsi Sani K. S (menzil Şeyhi) Öglen Namazı ve ikindi Namazın dan Sonra Ziyaret Vermektedir.

 

Not:İlk defa gitmek isteyen ve tekrar tövbe tazelemek isteyenler google arama adresine kasri arifan külliyesi yazdık sonra yol tarifi ile gidebilir ziyaret tarihi ilerleyen günlerde değişiklik gösterebilir