Nakşibendi tarikatı, tasavvuf, menzil, zikir, Allah dostları, Gavsı Sani, Seyri Sülük nedir - Nakşibendi Tarikatı - Nakşibendi Tarikatı Seyri Sülük nedir

Naksibendi.com.tr

ALTIN SiLSiLE

Şah ı Nakşibendi 

Şeyh Abdulkadir Geylani 

Abdülhalık Gücdevani 

imam ı Rabbani 

Mevlana Halid Bağdadi 

Seyyid Abdullah 

Seyyid Taha

Seyyid Sıbgatullah Arvasi 

Şeyh Abdurrahman-ı Tahi 

Şeyh Fethullah Verkanisi

Muhammed Diyauddin 

Şeyh Ahmed El Haznevi 

Abdulhakim El Huseyni  

Seyyid Muhammed Raşid 

Gavs-ı Sani 

Seyri Sülük nedir

Bedenimizde Ruh,  Sır, Hafi, Ahfa, Vicdan Akıl ve Manevi gelişim gösteren yerler vardır. bunlara latifeler veya letaif denir.

Kulun rabbine yakınlaşmasını da diğer ifadeyle terakki göstermesinde kalbin yardımcısı konumundadır. insandaki manevi latifeler terbiye edilip temizlenince asıl vazifelerine dönerler. Asıl yapmaları gereken özellikleri gerçeklestirirler işte o zaman insan gerçek kulluk ve güzel ahlak elde edebilirer. Bu işleme tasavvufta seyri sülük ismi verilir. tasavvufta seyir cehaletten ilme kötü huydan güzel huylara kendi varlığından geçip Hakk ın varligina dogru harakettir. Sülük ise hakk a ermek için bir rehberin öncülüğünde ve denetiminde cikilan manevi kalbi ruhi yolculuk ve ahlaki bir eğitimdir. (minhacul fukara 51) Seyri Sülük bizzat insanın ve kalbinin ruhunun nefsinin ve diğer manevi cevherlerinin eğitiminden ibarettir bu iş kalpten başlar hayatın her yanını içine alır bu eğitimden maksat kulun kendini ve rabbini tanımasıdır .

Sonraki: Zikir Nedir
Naksibendi.com.tr

SAYFA BEGENİ

Semerkand Abonelik

Beşir Derneği

Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Site İçi Arama
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

İçerik Rss - Haberler Rss